V okviru projekta Evropska vas, v katerem sodelujemo že četrto leto, so učenci II. OŠ Rogaška Slatina raziskovali majhno, a še kako zanimivo državico, Luksemburg.

V projekt je bilo tako ali drugače direktno vključenih kar 218 učencev, ki so s pomočjo raziskovanja, literature, spleta, avdio in video posnetkov, pogovorov … spoznavali Luksemburg z zgodovinskega, geografskega, kulinaričnega, gospodarskega in kulturnega vidika. Navezali smo stik z Luksemburžanom Laurentom Louisom ter naredili intervju s Slovencem Andrejem Fidlerjem, ki živi v Luksemburgu, kjer dela kot prevajalec v Evropskem parlamentu.

Na zaključni prireditvi projekta, ki se je odvijala v petek, 07.05.2010, v Celju, so naše učenke z izvirno sceno (stojnico so s pomočjo mentorice, ge. Branke Unverdorben, preoblikovale v grajsko utrdbo) in na kar se da izviren način skušale predstaviti Luksemburg mimoidočim obiskovalcem. Seveda na stojnici niso izostale številne pomembne stvari (brošure, reklamni material, zloženke, zastavice, grbi, recepti, pecivo …). Da bi bil srednjeveški vtis še popolnejši, so si naše učenke izdelale simpatične kostumčke – ogrinjalca ter kronice z luksemburškim državnim grbom. Tudi na aktivnost obiskovalcev naše stojnice nismo pozabili. Le ti so lahko s pomočjo informacij, ki so jih izbrskali iz brošur, zloženk, knjižic … ter ob prijazni pomoči učenk ali samostojno reševali križanke, rebuse, barvali grbe in si izdelali okrasno priponko.

Prepričani sva, da je projekt Evropska vas tako za mentorje, kakor tudi za učence prijetna in poučna izkušnja. Učenci so spoznali, da živimo v veliki skupnosti, ki se ji reče Evropska unija. Zaradi raznolikosti in drugačnosti ljudi v tej skupnosti je za sožitje potrebna strpnost in odprtost vseh nas, kar lažje dosegamo, če poznamo enakosti in raznolikosti ljudi kot skupine, prav tako pa tudi gospodarske, politične, zgodovinske in geografske posebnosti neke države. Menim, da je ravno ta projekt dobra podlaga za nadaljnje delo in vzgojo otrok za uresničevanje načela Združeni v raznolikosti.

(koordinatorici projekta, Zdenka Ižanc in Karla Koražija)

Nekaj utrinkov:

Evropska vas 1Evropska vas 2

Dostopnost